Goji marjad
search

Goji marjad

11,00 €
Kuumakse al. 3.74€

Goji marjad ehk taralõng, on ühed maailma toitainerikkamaid marju. Marjad sisaldavad 21 mineraali ja mikroelementi, vitamiine (A, B1, B2, B6 ja E) ning antioksüdante ja silmadele vajalikku zeaksantiini. Soovitav igapäevane kogus 10-20g kuivatatud marju. Kogus 500g

Kogus

Goji marjad - ingl wolfberry, lad lycium barbarum, godzi, hundimarjad - kasvavad igihaljastel põõsastel, mida leidub lähistroopilistes Hiina, Mongoolia ja Tiibeti Himaalaja piirkonnas. Goji marju korjatakse tavaliselt juba kuivanutena, seega ei ole sõna "päikesekuivatatud" lihtsalt tühi reklaamitrikk. Nad on kokkukuivanud punased marjad, mis näevad välja, nagu punased veidi piklikud rosinad.

Goji mari – looduslik vitamiinipomm ja antioksüdant

Goji mari on alates 21. sajandi algusest arenenud maades saanud kiirelt suure tähelepanu osaliseks tänu toiteväärtusele ja antioksüdantsetele (organismis vabade radikaalide tegevust pärssivatele) omadustele. Goji mari kui ravimtaim kuulub nn. „superviljade“ hulka. Toitumisteadlane prof. Earl Mindelli, kes on üks tuntumaid goji marjade uurijaid, kinnitusel leidub neis antioksüdante 20 korda rohkem kui jõhvikates! Aasia maades, Indias, Tiibetis ja Hiinas, on goji  mari aastasadu tuntud loodustoode toidu valmistamisel. Goji marja hinnatakse jõudu taastava toiduna. Esimesed andmed goji marjade kasutamisest pärinevad Tiibeti munkade poolt umbes 7. sajandist. Legendi kohaselt kaevati ühe budistliku templi seina äärde kaev. Üle kaevu-suu ulatusid pidevalt goji oksad. Mitmete aastate jooksul kukkus kaevuvette palju marju. Need, kes sealt kaevust vett jõid, olid tuntud oma terve jume ja üleüldise hea enesetunde poolest. Nende hambad olid tervemad ja ka juuksed ei läinud halliks vaid muutusid valgeks. Osad allikad väidavad isegi, et goji marja on kasutatud juba üle 6000 aasta. Viimastel aastakümnetel on maailma teadlased avaldanud erkpunaste goji-marjade toime kohta ligi 3000 uurimuse.  

Goji marja mõju tervisele

Goji marjad säilitavad meie head välimust, enesetunnet ja tervist. Goji marjad on rikkad antioksüdantide poolest, sisaldades konkreetselt karotinoide, nagu beeta-karotiin ja zeaxantiin. Üks 50 korda rohkem C-vitamiini kui apelsinis ja, imendades sinist valgust ja toimides antioksüandina. Tegelikult võib regulaarne zeaxantiini sisaldava toidu tarbimine vähendada vanusega seotud nägemise vähenemist ja pimenemist (vanusest tingitud kollatähni taandarenemine ja glaukoom), seda eriti üle 65 aastastel inimestel. Goji marjades on 50 korda rohkem C-vitamiini kui apelsinis. Peale selle sisaldavad goji marjad paljusid fütokemikaale: beeta-karotiin, polüsahhariidid. Nad on üks kõige kõrgema zeaxanthini (silma võrkkestale vajalik karotenoid) sisaldusega taimi.

Toitumisalane teave 100 gr kohta: energiat: 1548 kJ/370 kcal, rasvu 7 g; süsivesikuid 21 g (millest suhkrud 19,5g); valku 12,2 g; sool (ei ole eraldi lisatud) 0,75 g; kiudaineid 6g; kaltsiumit 112 mg, seleeni 50 mcg, fosforit 203 mg, kaaliumit 1132 mg, rauda 9 mg tsinki: 2 mg. Vitamiin B2 1,3 mg, C vitamiini 2500 mg, Na ca 3 mg.

Goji marja kasutamine Goji marju võib lisada putrudele, müslile, jogurtile. Samuti saab neist teed teha, lastes marjadel kuni 5 minutit keema lastud vees tõmmata. Neist võib teha suppe või süüa nagu rosinaid. Viimastel aastatel on goji marjade mahl muutunud populaarseks tervisejoogiks. Goji mahlu turustavad firmad väidavad tihti, et mees nimega Li Qing tarvitas goji marju igapäevaselt ja elas 252 aasta vanuseks (raske on seda tõestada või ümber lükata). RDA: 30g.

182
Kommentaarid (0)
Hetkel pole ühtegi ülevaadet