Soja - väärtuslik toiduaine

Apr 26, 2010

Soja : sojaoad, sojaubaPaari viimase aasta kestel oleme me kuulnud, kuidas soja on väga hea toitainete allikas ja kaitseb südamehaiguse, teatud vähivormide vastu ja võib vähendada luuhõrenemise ja menopausi sümptomeid – ta võib suurendada isegi aju võimeid. Samas ei ole kõik soja käsitlevad teated soodsad ja mõned inimesed on soja tervislikud omadused kahtluse alla seadnud ning teised läinud isegi nii kaugele, käivitades jõulise sojavastase ristisõja. Tulemuseks on segadus – inimesed ei tea, mida uskuda.

Sojatarbimise ajalugu

Sojaubade turvalisel tarbimisel on pikk ajalugu, mis ulatub 11. sajandisse enne meie ajastu algust. Esimesed teated pärinevad Põhja-Hiina idaosast. Alates esimesest sajandist, kuni 16. sajandi keskpaigani toimus soja kasutuselevõtt paljudes Aasia maades, kaasa arvatud Jaapanis ja Indias. 1765. aastal toodi sojauba USAsse (JHCJ, 2002). Sellest ajast alates on sellest saanud paljude inimeste tähtis toiduosa ja soja on saanud tänu temas leiduvatele toitainetele ja tervist edendavatele omadustele hilisematel aastatel taimetoitlaste ja toortoiduliste poolehoiu osaliseks. Samas toimub koos soja populaarsuse kasvuga sojaoa kasulikkuses kahtlevate kriitikute arvu kasvamine.

Toitumisalane väärtus

Soja (Glycine max) on konkreetselt heaks valkude allikaks, sisaldades kaheksat inimkehale vajalikku aminohapet. Sojapiim ja teised sojatooted on rikkaks rikastamata rasvhapete allikaks (kaasa arvatud „head rasvad“ – Omega 3) ja  samuti on sojatooted kolesteroolivabad. Võrreldes lehmapiimaga, sisaldab sojapiim vähem küllastunud rasvhappeid ja rohkem kolesteroolitaset vähendada võivaid vajalikkeküllastamata rasvhappeid. Sojatooted pakuvad suurepäraseid haigustega võitlevaid antioksüdante, B grupi vitamiine (kaasa arvatud folaat, ehk looduslikult eksisteeriv veeslahustuva vitamiini B9 üks vorme) ja rauda. Kaltsiumiga rikastatud sojatooted, nagu sojapiim ja tofu on selle tähtsa mineraali väärtuslikeks allikateks, ilma tavalistes piimatoodetes oleva rikastatud loomse rasva, loomse valgu (kaseiini) ja kolesteroolita. 200 ml sojapiima sisaldab suure osa kogu päeva kaltsiumivajadusest, eriti rohkesti aga saab organism kaltsiumi kui lisate sojapiimale Peruu maca pulbrit, milles on väga kaltsiumirikas. Samuti võite sinna lisada seesamiseemneid, millised annavad macaga võrreldes poole vähem kaltsiumit. Paljud sojatoidud sisaldavad samuti väärtuslikke kiudaineid, millised on olulised seedesüsteemi tervislikuks toimimiseks ja kolesterooli hulga vähendamiseks. Sojatooted, eriti need, mis on valmistatud tervetest sojaubadest, pakuvad suurt valikut toitumis- ja tervisealastest kasulikest teguritest. Vahendame viimaseid teadusuuringuid VVF (Vegan’s and Vegetarians’ Foundation) abiga soja teemadel. Dr. Justine Butler, VVF vanemspetsialist Tõlkis Enn Kaljo