Õhtuooteks oliivid, õigemini... tee nende lehtedest
Õlirikaste oliivipuude viljade kasulikkus ei tekita enam ammu kahtlusi – kõikvõimalikes marinaadides lihtsalt näksimiseks, veini kõrvale, salatisse, küpsetistesse, õliks. Vahemeredieet ja selle komponendid on aastatega legendi staatuse auga välja teeninud. Ent vähem on teada asjaolu,et oliivipuude puhul kõlbavad suurepäraselt tarvitamiseks ka lehed, mis on täis kasulikke aineid nagu tanniin, flavonoidid ja secoiridoidid.
Enamjaolt Vahemere ääres kasvava oliivipuu elutsükkel on pikk ja eeldab stabiilset hoolitsust.
- 0-7 aastat toimub taimede kasvatamine ning oliivisalu istutamine.
- 7-30 aastat puu kasvab ja hakkab tasapisi vilju kandma. Aretatakse üha enam sorte, mis annaks maksimumkoguse vilju juba varases kasvueas.
- 35-150 aasta pärast on puu täisküps ja toodab suures koguses oliive.
- 150 aastaselt ja enam – algab puu vananemine, kuid oliivipuude tootlikkus on endiselt märkimisväärne, see kestab aastasadu ja rohkemgi.
Kõige väärtuslikumaks peetakse lehti, mis on lõigatud võimalikult tüve lähedalt.
Oliivilehtedest saab valmistada ekstrakti, tinktuuri ning ka teed. Pikka aega usuti oliivilehti sobivat üksnes biomassiks, kuid viimasel ajal on ainuüksi Hispaanias, maailma suurimas oliivitootjariigis valminud mitu murrangulist uuringut.
2012. aastal Valladolidi Ülikoolis valminud uuring toob välja oliivilehtede kasuliku mõju väga rängaks peetava haiguse, Sceloris Multiplexi nähtude leevendajana – oliivilehtedel on võime haiguse kulgu aeglustada ning aidata patsiendil lihaskontrolli säilitada.
Samuti Hispaanias, Cordoba Ülikoolis valminud uuring osutab aga oliivilehtede vähivastasele toimele. Lehtedes sisalduv fenool omab otsest võimet rakke mõjutada.
Märkimisväärne on nende toime ka diureetikumidena – lehtedest valmistatud tee aitab kaasa uriini kehast väljutamisele ning seega organismi üleüldisele puhastumisele.
Oliivipuulehtede ekstraktil on tugev antibiootiline ja viirusevastane mõju. Samuti vähendab see halva kolesterooli taset ja tõstab hea kolesterooli taset organismis, alandades samas vererõhku. Hõbedase läikega lehtedes on rohkelt antioksüdante, mis aitavad ära hoida haigestumist Alzheimeri tõppe ning üldist rakkude vananemist.
Lisaks seespidisele kasutamisele on oliivilehed heaks materjaliks ka seebivalmistamisel – spetsialistid ütlevad, et hommikune näopesu oliivilehtedest valmistatud seebiga annab silmnähtava tulemuse juba kolme päevaga, ravides ekseeme, atoopiat ja erinevat sorti nahaärritusi.
Tõmmisena on oliivilehtedest abi hemorroidide korral, aga ka siis, kui muret teevad pidevalt külmad käed ja jalad.