Nippe toidu kuivatamisel dehüdraatoriga
Erinevaid toitaineid ja toitu tuleb kuivatada dehüdraatoris erinevalt. Ka kõige lihtsamate roheliste taimede kuivatamisel on erinevusi, kas kuivatate koos varrega või lehed eraldi. Suurema veesisaldusega lehed, näiteks roheline kapsaleht ei kuiva iialgi nii ruttu kui piparmünt. Kassinaeri õied kuivavad ruttu 35 kraadi juures aga samal temperatuuril kuivab saialilleõis hoopis kauem.
Midzu dehüdraatoris kuivatades säilivad toidus sisalduvad vitamiinid ja mineraalid, aroom, värvus, isegi kuju - kui oled hoolikas taimede paigutamisel ja segamisel, restide õigeaegsel vahetamisel ja kui kasutate õiget temperatuuri.
Temperatuuri valik on tähtsaim!
Kui olete temperatuuri valinud veidigi kõrge või pole reste õigel ajal vahetanud või juba valminud toitu mõnelt restilt eemaldanud võib vahel isegi kogemata toitu “kõrvetada”.
Käsitsi viilutades ei ole alati kõik viilud ühtlased näiteks 0,6cm paksused. Õhem viil kuivab kiiremini ja võib pruunistuda (näit.tomativiil, eriti kui mõnda maitseainesegu peale puistatud), samas ca 1cm viil on veel niiske seestpoolt. Ja kui nüüd see niiske viil jääb kuivadega ühte karpi või purki siis võibki tekkida hallitus.
Kuivatatud tooteid peaks mõne aja järel vaatlema ja kontrollima, et hallituse arenemist takistada. Kui on võimalik, siis eemaldada riknenud marjad, puuviljad vm ja ülejäänud üle kuivatada. Näiteks mustikad ja mustsõstar on ühed raskemini kuivatatavad marjad.
Töötades dehüdraator veidi mühiseb tõesti, aga peaaegu kõik enamkasutatavad kodumasinad teevad töötades veidi häält.
Marjade kuivatamise soovitused
1. Paigutage restidele küpsetuspaberist katted, kuhu torgake vardaga võimalikult palju augukesi. Kui marjad on väga märjad, siis paigutage neid restile vähem. Küpsetuspaberi võiks kergelt õlise majapidamispaberiga üle tõmmata, siis ei jää marjad kuivades selle külge kinni. Teil on lihtsam ka neid segada. Teflekskatteid kasutage 7 resti puhul alumistel positsioonidel ning mitte rohkem kui 2-3 korraga.
2. Kasutage temperatuuri 45 kraadi, kuni suur niiskus on kadunud (kaane all ei ole enam kondensvett ja restid ei tundu käega puutudes enam niisked. Kuivatuse täpset aega ei saa ette anda, see on iga marjasordi puhul erinev.
3. Temperatuuri võib tõsta, kui marjad on juba “kuivama” hakanud. 60kraadi on soovitatavalt kõrgeim temperatuur, seda siis juba lõpufaasis.
4. Kui kuivaks kuivatada - see oleneb tegija soovist ja hoiukohast. Kui soovite hiljem jahuks jahvatada ( marjad, õunad, seened vms), siis tõesti kuivatage peaaegu krõbedaks. Kui aga muuks tarvitamiseks, siis ei pea olema liialt kuivad, võivad veidi nätsked olla. Nii on mõnusam hiljem tarvitada.
Näiteks õunatüki murrate pooleks, kui sees enam niiskust pole - siis on õige aeg lõpetada!
5.Tänavune suvelõpp oli väga niiske, sellepärast peaks kuivatamise lõppedes võimalikult ruttu tooted jahutama ja sulgema õhukindlasse anumasse. Hoidma peaks jahedas panipaigas.
Tugevalt kuivatatud marju jms olen küll tavalisel toatemperatuuril säilitanud. Purkides on veel möödunud sügisel kuivatatud banaane, mis kunagi ei kuiva krõbedaks ja nad on säilinud normaalselt.
Suvesoojuse ajal valminud toodetele soovitan leida majapidamises jahedama koha, kuni ilmad muutuvad.
Maasikaid kuivatades olin ühel korral temperatuuri kohe algul ekslikult 60-le jätnud ja maasikatest hakkas tekkima juba moos! Sain siiski uuesti alustades 45 kraadiga nad kuivatatud, muidugi kulus aega rohkem kui tavaliselt ja toiteväärtus kannatab! Nii võib juhtuda kõikide marjade ja puuviljadega.
Ise olen hakanud värskeid marju püreestama ja seda püreed lusikasuuruste portsjonitena tilgutama küpsetuspaberist lõigatud ketastele (neid mahub restile 10-12tk), kuivades on nad pisut nätsked marja “nahad”. Neid võib ka maitsestada soovi korral mee, kaneeli vm. Sellega kiireneb kuivatusprotsess ja kasutusvõimalus.
Kallates näiteks kahele mustsõstra nahale 2sl vett sulavad ehk ärkavad ellu momentaalselt ja püreed saan mitmeti kasutada. Maitse on nagu värskelt korjatud marjal!
Kommi või küpsise asemel kasutamiseks lisan 0,5l püreele 2-3sl purustatud chiaseemneid. Lasen umbes tunni paisuda, segan veel ja siis kuivama. Need kuivavad eriti kiireti - 8-9-12 tundi enamasti. Jäävad pisut niisked aga säilivad purgis kaanetatult hästi jahedas panipaigas.
Soovitan pigem aeglast meetodit kasutada, siis saab loomulikku toiduväärtust säilitada.
Elektrikulu on dehüdraatoriga kuivatades loomulikult aga selle korvab rõõm ja nauding dehüdreeitud tooteid meie pika talve jooksul kasutada igal võimalikul viisil. Ei pea tarvitama suhkruga valmistatud seguseid, ega nn.kompotte purgist, mille väärtus tihti ka ise valmistades kaheldav. Ja mul pole vaja sissetoodud marju-puuvilju nii palju tarbida.
Kui teil tekib lisaküsimusi siis võite alati meile kirjutada.
Merike Tärk