Mis on CBDa ehk kannabidioolhape?
Kannabigeroolhappe (CBGa) biosüntees annab neli tulemust:
- kanebiidoolhape (CBDa), esmakordselt eraldati 1996. aastal
- kanabigerooli (CBG)
- kanebikroomhapet (CBCa)
- tetrahüdrokannabiboolhape (THCa)
Uuringud on näidanud, et CBDa vähendab oksendamist ja iiveldust ning piirab vähirakkude kasvu, teisisõnu on see ideaalne valik vähktõvega võitlemiseks. Lisaks sellele on CBDal ka põletikuvastane toime ning antibakteriaalsed omadused.
CBDa mõjud:
- Antibakteriaalne - inhibeerib bakterite kasvu.
- Antiemeetikum- vähendab oksendamist ja iiveldust.
- Põletikuvastane - töötab põletiku süstemaatilise vähendamise eesmärgil.
- Antiproliferatiivne - aitab piirata vähirakkude kasvu.
2000. aastal avaldatud uuringust (
The composition of hemp seed oil and its potential as an important source of nutrition) selgus, et suuremad CBDa tasemed taimes annavad tulemuseks suurema antimikroobse toime.
2013. aasta uurimus tõi lisaks välja, et CBDa pärsib oksendamist ja iiveldust serotoniini (5-HT1A) aktiivsuse suurendamise kaudu. See on meditsiiniliselt suure potentsiaaliga, loodetavasti seega lähitulevikus läbi rohkem uuringuid võimalike kasutusviiside uurimiseks.
Sama uurija poolt läbi viidud kahes lisa uuringus, mis ilmusid 2013. ja 2014. aastal, leiti, et KBDa ravib nii iiveldust kui ka ägedat iiveldust.
2012. uuring leidis, et CBDa võib piirata rinnavähirakkude levikut, seda isegi agressiivsemate vähivormide korral. See on esimene kord, kui tunnistati, et kanepitaimel on selline võimekus agressiivsete vähirakkude leviku vastu.