Kas stevia sobib rasedatele?

Sep 6, 2012

steviaSuhkru asendamine kaloritevaba loodusliku magustaja steviaga on tervislik ülekaalulistele rasedatele, kuna see vähendab toitumisel saadavat kalorikogust. Suhkru asendamine steviaga on soovitatav rasedatele, kes soovivad vältida liigset kaalukasvu raseduse vältel või 2. tüüpi diabeedi ning rasedusdiabeedi korral. Stevia on ülemaailmselt määratletud kui ohtutu magusaine igapäevasel kasutamisel. Samas on konkreetselt raseduse ja stevia koosmõju uuringuid tehtud vähe. Mis on stevia Stevia ekstrakt pärineb Stevia Rebaudiana taimest, mis kuulub krüsanteemide perekonda ja kasvab väikeste põõsastena Paraguais ja Brasiilias (tänapäeval ka Jaapanis, Venemaal, Ukrainas ja paljudes teistes maades). Tema lehtedes sisalduvad glükosiidid, kaasa arvatud selles sisalduv 10% kogus stevia ekstrakti paistavad silma uskumatu magususe poolest, tehes selle taime unikaalseks 300 erineva Stevia suguseltsi taime hulgas. Steviat võib olla suhkrust 40 - 300 korda magusam ja samas ei mõjuta ta organismi ei ülekaalu suunas ega muul negatiivsel viisil. Stevia kasulikkus Toitumisteadlasete sõnul on stevial mitmeid kasulikke omadusi:

  • Stevia ei tõsta vere suhkrusisaldust ja sobib diabeetikutele. Stevia stimuleerib ka insuliini eritumist.
  • Stevias on immuunsüsteemi tugevdavaid mineraalaineid ja vitamiine, mis aitavad ennetada vistrikke ning on abiks ka haavade paranemisel.
  • Stevial on hea mõju südamele ja veresoontele.
  • Stevia on kasulik kõhunäärme ja maksa talitusele.
  • Stevia vähendab gaaside teket, leevendab kõrvetisi ja normaliseerib maomahla happesust.
  • Stevia on hea suuhügieenis, kuna ei tekita kaariest.
  • Kuna stevia talub väga hästi kuumutamist ning on hea looduslik konservant, siis sobib ta hoidiste ja küpsetiste valmistamiseks.
Stevia ja loomkatsed Viimasel ajal (2003) tehtud loomkatsed väidavad, et stevial puudub mõju viljakusele, paaritumistegevusele, raseduse arvule, loodetele ega ka järglaste viljakusele ning kasvule. Üks varem 1999 aastal läbiviidud uuring tõstatas küsimuse nagu väga suured stevia annused vähendaks isaste rottide fertiilsust. Samas tuleb märkida, et antud uuringus eksperimenteeriti ülisuurte stevia kogustega - 5,3g ühe keha massikilogrammi kohta. See tähendaks, et täiskasvanud 80kg kaaluv inimene peaks tarvitama steviat päevas 424g (ligi pool kilo)! Täna kinnitavad nii Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) ja Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), et ei ole tõendeid nagu  stevia häiriks meeste ja naiste reproduktiivset süsteemi ja funktsioone. Stevia ei ole seotud sünnieelsete traumade ega surmadega. Kas eelistada steviat vedelal kujul või tabletidena? Tegu on ühe ja sama tootega, koostis ehk toimeaine on neil sama. See on igaühe enda otsustada millisel kujul soovib steviat kasutada. Siin tuleb mängu ka mugavuse küsimus. Näiteks jookides on ilmselt mugavam kasutada doseerijaga varustatud stevia tablette. Tablette on mugavam ka reisile kaasa võtta kuna vedelike võtmine lennukisse on problemaatiline. Küpsetistesse vms teistesse toitudesse on lihtsam segada teda vedelal kujul.

Osta siit - stevia