K2 vitamiin - unustatud vitamiin, mida peame meeles pidama
K vitamiini puudus ei lase kaltsiumit luudesse ladestuda ja seetõttu ladestub kaltsium hoopis arteritesse, aorti, pehmetesse kudedesse, sealhulgas lihastesse, rinda, neerudesse ja kannustesse.
K vitamiin:
- aitab verel hüübida
- glükoosi molekul peab olema fosforüülitud ja seda ei saa teha ilma K-vitamiinita
- K-vitamiin aitab osteokaltsiini molekulil ühineda Ca-ga ja hoiab viimast niimoodi luudes
K vitamiini puudus viib luude mineraliseerumise häirele (osteokaltsiini madal tase). Luumurdude tõsiduse aste on tugevalt seotud tsirkuleeriva K-vitamiiniga.
Viimased uurimistulemused näitavad, et vitamiin K eriline vorm, mida kutsutakse menaquinone-7 (K2), võib mängida olulist rolli ka veresoonte ja südame tervise tagamises. Nüüd arvatakse, et K2 aitab rohkemgi kui K1 kaasa luude normaalse struktuuri moodustumisele.
Erinevalt vitamiin K1-st on vitamiin K2 soovitatavast päevasest annusest kinni pidades ohutu võtta ka koos verd vedeldavate ravimitega. Vitamiin K2 suurepäraseks toiduallikaks on natto (fermenteeritud sojaoad) ning ka juust ja hapupiim.
Soovitav päevane kogus 1mikrogramm/kg kehakaalu kohta. Päevane ohutu ülempiir korduval manustamisel 400-450 mcg.
K vitamiini puudus tekib sapi puudusel, imendumishäirete ja rasvade puuduse korral. Väherasvase toidu korral esineb kõigi rasvlahustuvate vitamiinide puudus, sapi väljutamine on aeglane, tekivad sapikivid jne. See ise viib omakorda K-vitamiini puudusele.
Kaltsium, D- ja K2-vitamiin ning magneesium toimivad koos sünergiliselt, et tagada terved ja vastupidavad luud. Magneesium aitab kaltsiumil imenduda, ning selleks peab toiduga saadav magneesium ületama kaltsiumi koguse vähemalt kahekordselt. Naatriumi ja kaaliumi suhe kehas mängib samuti olulist rolli. Kui see on paigast ära, siis kasutatakse luudest mineraale puhverdamiseks, kuni tasakaal taastub. K2-vitamiini bioloogiline roll on kaltsiumi transport õigetesse piirkondadesse, nagu luud ja hambad ning selle eemaldamine piirkondadest, kus seda ei ole vaja, nagu arteritest ja pehmetest kudedest.
Kõikide nende toitainete vahel peab valitsema tasakaal, üksiku aine üle tarbimine on paremal juhul lihtsalt tarbetu ja halvemal juhul toksiline. Näiteks K2-vitamiini puudus toob kaasa D-vitamiini kuhjumise, mistõttu hakkab kaltsium ladestuma valedesse kohtadesse ning tekitab arterite lupjumist. Ning liigne kaltsium ilma magneesiumita suurendab lihaskrampide tekke ohtu.
Meil on nüüd saadaval tugevad K2 vitamiinid. Hind 18EUR, purgis 30 tabletti, ühes tabletis 100mcg K2 vitamiini ning 300mg lutserni. Päevane soovitatav annus 1 tk.
[su_button url="http://www.terveeluterve.ee/toode/k2-vitamiin/" background="#30bd35" size="5" icon="icon: arrow-circle-right"]Ostke siit K2 vitamiin[/su_button]