Goji marjad - looduslik vitamiinipomm

Mar 29, 2010

Goji mari marjad hundimari lycium barbarum loodustooted taimetoitGoji marju tuntakse veel nimedega wolfberry, hundimari ja taralõng, lycium barbarum. Goji marjad - kasvavad igihaljastel põõsastel, mida leidub lähistroopilistes Hiina, Mongoolia ja Tiibeti Himaalaja piirkonnas. Goji marju korjatakse tavaliselt juba kuivanutena, seega ei ole sõna "päikesekuivatatud" lihtsalt tühi reklaamitrikk. Nad on kokkukuivanud punased marjad, mis näevad välja, nagu punased veidi piklikud rosinad. Maitse on nagu vähemagusatel rosinatel, väga mõnus. Soovitav igapäevane kogus 10-20gr kuivatatud marju.

Goji mari – antioksüdant ja looduslik vitamiinipomm

Goji mari on alates 21. sajandi algusest arenenud maades saanud kiirelt suure tähelepanu osaliseks tänu toiteväärtusele ja antioksüdantsetele (organismis vabade radikaalide tegevust pärssivatele) omadustele. Goji mari kui ravimtaim kuulub nn. „superviljade“ hulka.Goji marjad sisaldavad - kaltsium raud kaalium tsink vitamiin C,B seleen Toitumisteadlane prof. Earl Mindelli, kes on üks tuntumaid goji marjade uurijaid, kinnitusel leidub neis antioksüdante 20 korda rohkem kui jõhvikates! Aasia maades, Indias, Tiibetis ja Hiinas, on goji  mari aastasadu tuntud loodustoode toidu valmistamisel. Goji marja hinnatakse jõudu taastava toiduna. Esimesed andmed goji marjade kasutamisest pärinevad Tiibeti munkade poolt umbes 7. sajandist. Legendi kohaselt kaevati ühe budistliku templi seina äärde kaev. Üle kaevu-suu ulatusid pidevalt goji oksad. Mitmete aastate jooksul kukkus kaevuvette palju marju. Need, kes sealt kaevust vett jõid, olid tuntud oma terve jume ja üleüldise hea enesetunde poolest. Nende hambad olid tervemad ja ka juuksed ei läinud halliks vaid muutusid valgeks. Osad allikad väidavad isegi, et goji marja on kasutatud juba üle 6000 aasta. Viimastel aastakümnetel on maailma teadlased avaldanud erkpunaste goji-marjade toime kohta ligi 3000 uurimuse.

Goji marja mõju terviseleGoji mari marjad ravimtaimed loodustooted

Goji marjad säilitavad meie head välimust, enesetunnet ja tervist. Lisaks:
  • kaitsevad maksa
  • parandavad silmanägemist
  • parandavad seksuaalset toimimist ja viljakust
  • tugevdavad jalgu
  • võimendavad immuunsüsteemi
  • parandavad verevarustust
  • edendavad pikaealisust
  • vähendavad kortsude teket
Goji marjad on rikkad antioksüdantide poolest, sisaldades konkreetselt karotinoide, nagu beeta-karotiin ja zeaxantiin. Üks zeaxantiini võtmerolle on silma võrkkesta kaitsmine, imendades sinist valgust ja toimides antioksüandina. Tegelikult võib regulaarne zeaxantiini sisaldava toidu tarbimine vähendada vanusega seotud nägemise vähenemist ja pimenemist (vanusest tingitud kollatähni taandarenemine ja glaukoom), seda eriti üle 65 aastastel inimestel. Goji mari sisaldades rohkesti aminohappeid ja antioksüdante on vähki tõrjuvate omadustega. Goji marjades on 50 korda rohkem C-vitamiini kui apelsinis. Lisaks juba eelpool mainitule on goji marjal omadusi, mis võivad aidata nii südame-veresoonkonna haiguste ja põletikuliste protsesside puhul. Goji mari on neuronaalsete kahjustuste eest kaitsvate omaduste ja immunomoduleerivate ainete edasikandja. Peale selle sisaldavad goji marjad paljusid fütokemikaale: beeta-karotiin, polüsahhariidid. Nad on üks kõige kõrgema zeaxanthini (silma võrkkestale vajalik karotenoid) sisaldusega taimi. Goji marjast on tänapäeval saanud paljude staaride nooruseeliksiir. Goji marju tarbivad pidevalt näiteks Madonna, Brooke Shields, Steven Seagal, Kate Moss, Mick Jagger jpt.

Goji marja kasutamineGoji marjad loodustooted ravimtaimed

Goji marju võib lisada putrudele, müslile, jogurtile. Samuti saab neist teed teha, lastes marjadel kuni 5 minutit keema lastud vees tõmmata. Neist võib teha suppe või süüa nagu rosinaid. Viimastel aastatel on goji marjade mahl muutunud populaarseks tervisejoogiks. Goji mahlu turustavad firmad väidavad tihti, et mees nimega Li Qing tarvitas godži marju igapäevaselt ja elas 252 aasta vanuseks (raske on seda tõestada või ümber lükata). Retsept - Merike Tärk soovitab: Eriline hommikujook, mis sobib ka õhtupoolikul Goji marju saab osta väga soodsa hinnaga Sojapoood.ee-st